Mavi Kart Emeklilik

Mavi Kart Emeklilik

Mavi kart emeklilik ile artık yurtdışında yaşamış olan kişiler, Türkiye’den emekli olmaya hak kazanıyor. Türk vatandaşlığından çıkarak başka bir ülkenin vatandaşı olanlara verilen mavi kart, kişilerin Türkiye’deki haklarını korumasına yardımcı olmaktadır. Ancak mavi karta sahip olan herkes Türkiye’den emekli olma hakkı kazanamaz. Emekli olmak hakkı kazanabilmesi için çifte vatandaşlığa sahip olması gerekir. Bu durumda hem başka bir ülke hem de Türkiye vatandaşı olanlar gerekli sigorta ücretlerini ödeyerek ve yurtdışı borçlanması yaparak emekli olabilmektedir.

Mavi Kart Emeklilik İşlemleri Nasıl Yapılır?

Mavi kart sahibi olanların Türkiye’den emeklilik hakkı kazanabilmeleri için ilk olarak gerekli şartları sağlamaları gerekir. Bu nedenle şartların sağlanması ve başvurunun yapılması adına bazı işlemler söz konusudur.

  • Öncelikle başvuru yapıldığı anda kişinin Türk vatandaşı olması yeni yapılan düzenleme ile şart olmaktan çıkmıştır.
  • Bunun ardından yazılı olarak dilekçe ile başvuru yapılması gerekir.
  • Kişinin yurtdışında kaldığı süreyi belgelendirmesi de yine gerekli şartlar arasında yer alır.
  • Daha sonra Türkiye’de sigortalılık süresinin 3600 güne tamamlanmış olması da yine şartlardan biridir. Eğer bu süre tamamlanmamış ise gerekli işlemleri yaparak tamamlanması gerekir.

Başvuru yapılması ile mavi kart emeklilik hakkında yararlanma süreci başlar ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından gerekli kontrollerin yapılmasının ardından kişinin emekli aylığı bağlanır. Bunun yanında yurtdışında ev hanımı olarak da ikamet edenler mavi kat sahibi olmaları halinde emekli olma hakkına sahip olabilmektedir.

Diğer yandan mavi kart emeklilik için birtakım belgelerin tedarik edilmesi gerekir. Ayrıca bazı şartların da sağlanması emeklilik için onay alınması adına önemli bir husustur. Bunlar arasında mavi kart sahibi olmak ve başvuru yapıldığı sırada Türk vatandaşı olmak gibi özel koşullar yer alır. Bu nedenle başvurmadan önce şartların da tam olarak bilinmesi gereklidir. Bunların yanı sıra kişinin başvuru yapmadan önce Türkiye’de herhangi bir sigortası olup olmadığına herhangi bir çakışma yaşanmaması adına önemlidir. Böyle bir durumda yapılan başvuru kesinlikle reddedilir ve kişinin mavi kartı olsa ve diğer şartları sağlasa bile başvuru kabul edilmeden direkt olarak iptal edilir. İptal gibi bir durumla karşı karşıya kalmamak için özellikle erkeklerin bu konuda hassas davranmaları tavsiye edilmektedir.

TOP