Mavi Kart Emeklilik Yasası

Mavi Kart Emeklilik Yasası

Meclisten geçen torba yasa kapsamında ülkemizin dışında yaşayan mavi kartlı vatandaşların emekli olmasına dair düzenleme yapılmıştır.  Bu kapsamda farklı ülkede yaşayan mavi kart sahiplerine ülkemizden emekli olma hakkı sağlanmıştır. Ancak bunu sağlamak için gerekli şartları taşıyor olmanız beklenir. Her mavi kart sahibi Türk vatandaşı emekli olma hakkını elde edemez. Ancak geçmiş uygulamalara göre farklı ülkede ikamet eden mavi kartlı Türk vatandaşları daha kolay yollarla emekli olmaya hak kazandı. Artık tüm şartları taşıyan ve bu yolda yasal süreçte uzun süre mücadele veren kişiler de kolayca emekli olabiliyor. Bu yasayla birlikte mavi kart sahiplerinin hakları devlet tarafından koruma altına alınmıştır.

Mavi Kart Emeklilik Şartları

Mavi kart emeklilik işleminden yararlanabilmek adına gerekli şartları sağladığınızda ülkemizde 3600 gün çalışma süresine sahip olmanız gerekir. Mavi kart ile emeklilik işlemi için süre şartını tamamladıysanız gerekli iş akışını sağlayarak başvuru yapabilirsiniz. bu konuda ilk yapmanız gereken işlem basamağı Sosyal Güvenlik Kurumuna emekli olmak istediğiniz yönünde bir dilekçe yazmak olmalıdır. Şartlar uygun olursa dilekçeniz kurum değerlendirmesinden sonra başvuru dilekçeniz kabul edilir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından gerekli işlemlerin yapılmasından sonra kısa bir süre zarfında emekli aylığınız bağlanacaktır. Ancak bazı durumlarda farklı bir ülke vatandaşlığınız olmasına bağlı olarak başvurunuz kabul edilmeyebilir.

Farklı ülke borçlanması yoluyla emekli olmak istediğinizde mutlaka Türk vatandaşı olmanız gerekir, borçlanma işleminde yurtdışı sürenizi de belgelendirmeniz ve ilgili kuruma yazıyla istekte bulunmanız gerekir. Mavi kart sahipleri Türk vatandaşı oldukları anda çalışma sürelerini dava olmaksızın borçlanabilirler. Buna ek olarak farklı ülkede sigortalı çalışan vatandaşlar ülkemizde başlamış gibi sayılabilirler. Böylece Türk vatandaşı olup çıkma izni sebebiyle Türk vatandaşlığını kaybettiyseniz ülkemizin vatandaşı olduğunuz süreleri kabul ettirerek de emekli olabilirsiniz. İlgili yasa mavi kart sahiplerinin emeklilik haklarını çok daha kısa sürede ve kolay şekilde almasını sağlamıştır. Daha önce borçlanma işlemlerinde bir yıl civarında süren bir mahkeme süreci bulunuyordu Ayrıca mavi kart sahiplerinin borçlanma istekleri kabul edilmiyordu. Artık bu engel gerekli şartları taşıyanlar için ortadan kaldırıldı.

TOP