Mavi Kart Emeklilik Nedir?

Mavi Kart Emeklilik Nedir?

Mavi kart sistemi ülkemizde yaşamını sürdüren bir ailenin başka bir ülkeye gitmek için Türk vatandaşlığından çıkarak başka bir ülke vatandaşı olması halinde ülkemizdeki haklarını koruması için verilen kart sistemidir. Mavi kart emeklilik işlemini bu karta sahip olan herkes yapamaz. Bir tek çifte vatandaşlık ile hem Türk hem de başka bir ülke vatandaşı olan kişiler sigorta ücretlerini ödemeli ve yurtdışı borçlanması olmalıdır. Buna ek olarak ülkemizde belirli bir süre zarfında SSK, Emekli Sandığı ve Bağkur gibi bir kuruma bağlı olarak çalışmanız gerekir. Bu şartları taşıyorsanız mavi kart emeklilik hakkından yararlanma hakkına sahip olabilirsiniz.

Mavi Kart ile Nasıl Emekli Olunur?

Mavi kart sistemiyle emeklilik işlemi yerine getirmek istiyorsanız öncelikle belli şartları taşımanız gerekir. Bu şartlardan sonra ülkemizdeki çalışma sürenizin 3600 güne tamamlanması istenir. Bu süreye sahip bir çalışma durumunuz varsa resmi işlemler direkt olarak başlayabilir. Bu işlem için ilk etapta SGK kurumuna emekli olmak istediğiniz yönünde bir dilekçe ulaştırmanız gereklidir. Dilekçeniz kabul edildiği gibi kısa bir süre içinde  emekli maaşınız hesabınıza bağlanır. Ama bazı durumlarda başka bir ülkeden vatandaşlığınız olması sebebiyle başvuru kabul edilmeyebilir.

Başvurunuz kabul edilmediğinde yapmanız gereken temel işlem 3600 iş gününü doldurduğunuzu kanıtlamak ve yurtdışı borcunuzu ödeyerek yargıya gitmek olacaktır. Mahkeme başvuru yaptıktan sonra şartlarınız uygunsa, yurtdışı borcunuzun tamamı ödenmişse, sigorta yılınız tamamlandıysa ve gerekli iş günü süresi bittiyse dava sizin lehinize sonuçlanıyor. Bu sayede SGK tarafından mavi kart emeklisi olmaya hak kazanmış sayılıyorsunuz. Bazı durumlarda 3600 iş gününü tamamlamadan başka bir ülkeye geçiş yapan kişiler mavi kart emeklisi olamayabilir. Bu durumlarda ülkemize geri dönüş yaparak 3600 iş gününü tamamlayarak bu haktan yararlanabiliyorsunuz.

 

Mavi Kart Başvurusu

Ülkemizde yurtdışında borçlanma ve buna bağlı olarak emekli olma hakkı bulunur. Başka ülkede yaşıyor olsanız da ülkemizde 3600 iş gününü doldurduysanız mavi kart sistemi sizlere emeklilik hakkı tanıyor. Böylece bu sistemle başka ülkeye çıkan kişilerin de ülkemizdeki tüm hakları koruma altına alınıyor. Bu başvuruyu ülkemizde SGK’ye yaparak işlemleri sonuçlandırabilirsiniz.

TOP